Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami o VAT związanymi z systemem kaucyjnym. Obecna wersja projektu obejmuje butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane do 1,5 litra oraz puszki do 1 litra. Kaucję ma pobierać i rozliczać każdy sklep, ale tylko sklepy o powierzchni ponad 200 m2 będą zobligowane do odbioru pustych butelek.
System ma być bezparagonowy. Zwrotu dokonamy bez okazywania dowodu zakupu.
Wedle wstępnego projektu zmienione mają być przepisy o podstawie opodatkowania i zasadach wliczania do niej kaucji. Obecnie, projekt odnosi się wyłącznie do butelek wielorazowego użytku, a więc na dziś byłyby to tylko wybrane butelki po piwie, co sankcjonuje obecną praktykę. Rozliczenie VAT ma się więc opierać na saldzie między butelkami wprowadzonymi na rynek w danym roku kalendarzowym, a odebranymi.
W bezparagonowym systemie kaucyjnym każda większa jednostka handlowa będzie zobowiązana zwracać kaucje w kwocie brutto – nawet jeśli nie sprzeda w danym okresie żadnych napojów w opakowaniach objętych VAT.
Dyrektywa o VAT mówi, że w odniesieniu do opakowań zwrotnych nakazuje się alternatywnie opodatkowanie z możliwością obniżenia zobowiązania po zwrocie, lub też brak opodatkowania z obowiązkiem rozliczenia VAT, gdy do zwrotu nie dojdzie.
Finał prac nad Ustawą przewidywany jest na I kwartał 2023 roku.
ft/ Thanh Serious